Historie Domu U Černého Medvěda
Beer restaurant U Černého Medvěda se nachází jen pár kroků od Staroměstského náměstí v Týnském dvoře mezi kostelem sv. Jakuba a Panny Marie před Týnem. Tento dvůr vznikl pravděpodobně již v 11. století a byl původně opevněným kupeckým dvorcem, kde se vybíralo clo neboli Ungelt – tak se dodnes dvůr taktéž nazývá.
Kupecký dvůr tehdy býval skutečnou tvrzí, oddělenou od ostatního města příkopem a zdí. Sloužil k ochraně kupců a jejich zboží, byla zde skladiště na zboží, koňské stáje, obydlí pro kupce, jeden z nejstarších špitálů v Praze i kostelík Panny Marie v místě, nad nímž stojí současný Týnský chrám.
Tisíce kupeckých vozů z celého světa sem přivážely nepřeberné množství zboží, které uvádějí registry kupeckého dvora: kovy a nerosty, nářadí, látky, kožešiny, koberce, živý dobytek, potraviny a zvlášť bohatě byly zastoupeny kuchyňské potřeby a lahůdky, jižní ovoce, nápoje a další.
Kdysi tu stávala kavárna U Komárků, kde se scházeli významné osobnosti českých dějin, jako Josef Kajetán Tyl, František Palacký, Pavel Josef Šafařík, František Ladislav Rieger a mnoho dalších.
Největšího rozkvětu zažil Ungelt za Karla IV. a za Václava IV. Kupci zde byli velmi spokojeni, mnozí se zde usadili natrvalo. Znám je také název Veselý dvůr (Laeta curia), protože zde kupci zapíjeli své obchody a vyprávěli novinky z dalekých zemí. Zkrátka večer zde bývalo veselo a je tomu tak dodnes.
Kromě posezení a užívání si zábavy a odpočinku u našeho vychlazeného tankového piva můžete vidět hned několik zajímavých staveb v celém dvoře. Nejvýznamnější z nich je Granovský palác s arkádovou lodžií – jeden z nejzachovalejších renesančních skvostů Prahy.
Dům U Černého medvěda, kde se dnes nachází naše restaurace je zmiňován již v r. 1428. Dům je pojmenován podle sochy černého medvěda v řetězech osazené na nároží stavby.
Začátkem 20. století bývala v domě známa noční kavárna „Tunel“, kam byl zakázaný vstup vojákům pražské posádky. Kvůli tomu byla kavárna známa a vzpomínky i ni se da dohledat v literatuře, zmiňoval „Tunel“ a i dobrý voják Švejk.
V 80. letech 20. století byl dům upravován na hotel. V dnešních dnech v tomto hotelu se umístil první v Praze ženský hostel, nabízející ženám ze všech konců světa atmosféru kamarádství a pocit bezpečí.
Přijďte si vychutnat širokou nabídku českých specialit, piv, vín a dalších českých alkoholických nápojů a nechte na sebe dýchnout historii tohoto dvora, který byl veřejnosti zpřístupněn až v roce 1996.